Pomoc Drogowa
505 19 19 19

« Wróć do strony głównej

Miałem wypadek

Wypadek to zdarzenie mające związek z ruchem drogowym, w którym uczestnicy odnieśli obrażenia ciała. Może to być kierowca, pasażer lub osoba nieuczestnicząca bezpośrednio w zdarzeniu, np. pieszy.

Natychmiast dzwonimy na numer alarmowy 112.

Ważne jest zachowanie spokoju. Informujemy dyżurnego gdzie jesteśmy, co się stało, ile osób jest poszkodowanych oraz w jakim są stanie.

Zanim przyjedzie patrol nie próbujemy nawet usunąć samochodów z miejsca. Powinniśmy oznakować miejsce wypadku, by nie dopuścić do powiększenia szkód.

Na autostradzie trójkąt ostrzegawczy ustawiamy 200 m od unieruchomionych pojazdów, drodze ekspresowej  -  100 m, a na innych drogach poza obszarem zabudowanym – 50 m. w niedalekiej odległości od zakrętu. Na obszarze zabudowanym włączamy światła awaryjne i umieszczamy trójkąt za pojazdem lub bezpośrednio na nim.

Jeśli w wypadku jest osoba poszkodowana niezwłocznie skontroluj jej czynności życiowe.

Po pierwsze należy skontrolować świadomość osoby poszkodowanej , poprzez podejście do niej, potrząśniecie ramionami (delikatnie) i zapytanie: „Czy pan mnie słyszy?” Jeśli możliwe jest nawiązanie kontaktu słownego należy zapytać czy poszkodowany wie co się stało, gdzie jest, co go boli, jak się czuje, czy cierpi na jakieś choroby przewlekłe typu astma, cukrzyca oraz zapytać czy powiadomić kogoś bliskiego o zdarzeniu. Gdy nie reaguje należy sprawdzić oddech i drożność dróg oddechowych. 

Przeczytaj więcej o pierwszej pomocy