Jesteś tutaj: Strona główna > Informacje > Miałem stłuczkę
Miałem stłuczkę

Stłuczka to zdarzenie mające związek z ruchem drogowym, w którym uczestnicy nie odnieśli żadnych obrażeń ciała. Zazwyczaj jest skutkiem nieszczęśliwego zbiegu okoliczności. Najczęściej wystarczy zagapić się na moment, lub zlekceważyć przepisy drogowe.

Co wtedy robić?
Najpierw uspokoić nerwy. Oceńmy, czy jesteśmy ranni oraz sprawdźmy, czy nic nie stało się pasażerom. Pamiętajmy, że człowiek będąc w szoku może być nieświadomy obrażeń, nie odczuwa bólu. Dopiero po upływie kilkudziesięciu minut nabieramy pewności, że nie ma poszkodowanych.

Zadzwoń po pomoc drogową.
Zadzwoń pod numer 505 19 19 19, powiedz gdzie się znajdujesz oraz ile samochodów uczestniczyło w wypadku. Wszelkie potrzebne wskazówki udzielimy Ci telefonicznie - nie martw się o nic. 

Co dalej?
Jeśli nie mamy wątpliwości co do przebiegu zdarzenia, nie ma potrzeby wzywania policji. Sprawca sporządza i wręcza poszkodowanemu oświadczenie zawierające informacje o kierowcach oraz pojazdach uczestniczących w kolizji. Oświadczenie powinno zawierać opis okoliczności, w jakich doszło do stłuczki.

Czasami zdarza się jednak, że konieczne jest wezwanie patrolu policyjnego.  Policję wzywamy gdy:

  • jeśli jeden z uczestników odmawia okazania dokumentów potwierdzających tożsamość, lub dokumentów potwierdzających zarejestrowanie i ubezpieczenia samochodu
  • jeśli okazane dokumenty budzą wątpliwości
  • jeśli pojawiają się rozbieżności w opisie okoliczności stłuczki lub brak jest zgodności , kto jest sprawcą, a kto poszkodowanym

Pamiętajmy także o tym, aby niezwłocznie usunąć pojazdy z jezdni tak, by nie stanowiły zagrożenia dla innych uczestników ruchu. Jeśli nie jest to możliwe, należy prawidłowo oznakować miejsce zdarzenia:

Na drodze ekspresowej lub autostradzie trójkąt ostrzegawczy ustawiamy w odległości 100 m od unieruchomionych pojazdów, a na innych drogach poza obszarem zabudowanym – w odległości 30-50 m.  Na obszarze zabudowanym wystarczy włączyć światła awaryjne i umieścić trójkąt za pojazdem lub bezpośrednio na nim.

Zadzwoń pod numer telefonu 505 19 19 19 
Powiedz gdzie się znajdujesz - pomożemy Ci w każdej chwili. 

 

Zobacz także:

© 2010 Inter Media Polska
strona główna  |   wersja na telefon  |   kontakt
informator Wrocław